Arşiv, Aslı'nın Dünyası, İlham Aldıklarım, Müzik

Borusan Quartet

İlk yayın tarihi: 12.06.2013 19:00

Geçtiğimiz sene 24 Aralık’ta Süreyya Operası’nda muhteşem bir konser izledim. Fırsatım olmadığı için yazamamıştım. Ancak yazamadan geçemeyeceğim bu konser Borusan Quartet’e aitti. En ön sırada seyretmenin verdiği keyif de ayrıydı.

Borusan Quartet'i Beklerken...

Bu kadar yakından seyretmenin hazzı ayrı gerçekten. Klasik müzik konusunda ön yargılarınız varsa bunlardan bir an önce kurtulun derim. İş çıkışı oldukça keyifli bir aktivite için konserleri takip etmenizi öneririm.

Borusan Quartet‘i tanıtmam gerekirse;

2005 yılında Prof. Gürer Aykal öncülüğünde kurulan Borusan Quartet, Esen Kıvrak (1. keman), Olgu Kızılay (2. keman), Efdal Altun (viyola) ve Çağ Erçağ’dan (viyolonsel) oluşuyor. Topluluk Alban Berg Quartet, Juilliard Quartet, Gürer Aykal, Joshua Epstein ve Maxim Vengerov gibi kişi ve toplulukların ustalık sınıfı çalışmalarına katıldı. İsviçre’deki Maggini Vakfı’nın beğenisini kazanıp, Borusan Kültür Sanat ile yapılan işbirliği sonucu Lorenzo Storioni, Nicoló Amati, Stefano Conia ve Petrus Guarneri gibi değerli enstrümanlarla müzik yapma olanağına sahip oldular.

İstanbul Kadıköy’deki Süreyya Operası’nda gerçekleştirdikleri düzenli sezon konserlerinin yanı sıra, Fransa, İtalya, Yunanistan, Almanya, Avusturya, Cezayir, Katar, Saint Vincent, Barbados ve ABD başta olmak üzere yurtiçi ve yurtdışında yaptıkları çok sayıda turne ve konserlerle dikkat çeken Borusan Quartet, 2010 yılında ilki düzenlenen Andante dergisi Klasik Müzik Ödülleri’nde “Yılın Oda Müziği Topluluğu” ödülünün sahibi oldu ve aynı yıl New York’taki Carnegie Hall’da finali gerçekleşen ve 88 oda müziği topluluğunun katıldığı 2010 ICMEC Uluslararası Oda Müziği Topluluğu Yarışması’nda birinci olarak altın madalyanın sahibi oldu.

İstanbul Müzik Festivali, Ankara Müzik Festivali, Nafplion Festivali (Yunanistan), Antalya Piyano Festivali, Merano Festivali (İtalya), D- Marin Festivali (Bodrum), Schleswig-Holstein Festivali (Almanya) ve Mozart Festivali’nde (Almanya) konserler veren Borusan Quartet, ayrıca, Almanya’nın en prestijli konser salonlarından Schloss Elmau’daki “Quartet Plus” oda müziği konserleri dizisinin kapanış konserini gerçekleştirdi. Borusan İstanbul Filarmoni, Bilkent Senfoni, İzmir, İstanbul, Bursa, Eskişehir ve Antalya Devlet Senfoni orkestrasi eşliğinde solist olarak konserler verdi.

Oda müziği partnerleri arasında Fazıl Say, İdil Biret, Itamar Golan, Valentin Erben, Gülsin Onay, Hüseyin Sermet, Ruşen Güneş, Toros Can ve Muhiddin Dürrüoğlu gibi çok değerli müzisyenler bulunan Borusan Quartet, Türk bestecilerin önemli bir yer aldığı, klasik dönemden modern döneme uzanan geniş bir repertuara sahip.

Borusan Quartet’in konserlerinde giydikleri kıyafetler Hatice Gökçe tarafından tasarlanmıştır.

Kaynak: http://www.borusansanat.com/__Orkestra/Borusan_Yayli_Calgilar_Dortlusu.aspx

You Might Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published.