Aslı Tatilde, Aslı'nın Dünyası

Viyana Gezi Notları

Bugün Timehop’umu kontrol ettiğimde gözlerime inanamadım. Tam 2 yıl önce bugün Viyana’da Dilek ile Figlmüller’de schnitzel yiyormuşuz. 🙂 Evet evet tam iki yıl önce bugün Viyana’da gönlümüzce dolaşıyormuşuz. Zaman çabuk geçiyor diye söylenmem boşuna değil. Tam iki yıldır bu geziyi bloga yazacağım. Viyana gezi notları, harita ve fotoğraflarım hazır. Daha da ertelemenin anlamı yok diye düşündüm ve yazmaya başladım… Hazırsanız iki yıl önceye Viyana’ya gidiyoruz.

 

Viyana’da Nerede Kalmalı?

İlk cevabını vereceğim soru bu. Viyana’da yaşamış bir arkadaşımın da önerisi ile Austria Trend Hotel Ananas’ta kaldık. Otelin en güzel yanı tam da metro durağının karşısında olmasıydı.

 

(*) Fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerine tık tık 🙂

Booking.com’daki sayfasını incelemek isterseniz diye linkini Austria Trend Hotel Ananas bırakıyorum. 🙂

Havaalanında ajanstan arkadaşımız Ali ve eşi Aysel bizi karşıladılar. Sayelerinde Viyana’da ulaşımı en kolay nasıl sağlarız öğrendik. 🙂 Bizi ilk gün gezdirmeleri de cabası. Ulaşım demişken;

 

Viyana’da Ulaşım En Kolay Nasıl Sağlanır?

Havaalanına indikten sonra trene binip önce Wien Mitte / Landstraße’e gitmeniz gerekiyor. Bunun için havaalanında yer alan CAT – City Airport Train bilet satış yerinden ya da otomatlarından bilet almanız gerekiyor.

Wien Mitte / Landstaße’ye ulaştığınız anda şehrin istediğiniz her noktasına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken doğru metroya binmeniz 🙂 Binmeseniz bile dert etmeyin; şehri keşfedin. Her metro durağında ilginizi çekecek bir yerde ineceksiniz.

Metro haritası üzerinden anlatacağım gezip gördüğüm yerleri. Bu nedenle buraya haritayı bırakıyorum. Okudukça dönüp bakarsınız. 🙂 Metro için bilet almayı unutmayın. Biletsiz ya da zamanı geçmiş biletle yakalanırsanız harika cezalar ödemeniz söz konusu.

AND-Aslinin-Not-Defteri-Viyana-Gezi-Notlari-Viyana-Metro-U-Bahn-Haritasi

 

Viyana’ya Ne Zaman Gidilir?

Viyana’ya her zaman gidebilirsiniz. Dilek ve benim gibi ilkbaharda giderseniz gün içinde çok üşümeden rahat bir şekilde şehirde dolaşabilirsiniz. Ben yine de sizin için yıl boyunca Viyana’da olan etkinlikleri sıraladım. Tatil planınızı buna göre yapabilirsiniz.

01 – Ocak: Yeni Yıl Konseri’ni kaçırmayın. Dünyaca ünlü Viyana Flarmoni Orkestrası Musikverein’s Golden Hall’da konser verir. Karlsplatz metro durağından rahatlıkla Musikverein Golden Hall’a ulaşabilirsiniz. İki paraleli 🙂 Practitioner’s Ball ise Hofburg Sarayı’nda! Yanınıza şık bir kıyafet almakta fayda var. Metro U3 hattı sizi Hofburg’a götürecektir. Yine de yolu sormanızda fayda var.

02 – Şubat: Viyana Opera Balosu tüm ihtişamı ile sizi bekliyor.

03 – Mart: Schönbrunn Paskalya Fuarı ile paskalya eğlencesi şehri sarıyor.

04 – Nisan: Şehir Şenliği. Baharın karşılandığı üç günlük festival. Detaylı bilgi için www.stadtfest-wien.at

05 – Mayıs: Viyana Festivali. Müzik ve tiyatro gösterileri ile öne çıkan festival sanat meraklılarını bekliyor.

06 – Haziran: Tuna Adası Festivali. Açık hava konserleri ve gösteriler ilginizi çekiyorsa kaçırmayın.

07 – Temmuz: Jazz Fest Wien. Viyana sokaklarında jazz. Detaylı bilgi için www.viennajazz.org

08 – Ağustos: Viyana Uluslararası Dans Festivali. Dans Festivali tam 5 hafta sürüyor. Detaylı bilgi için www.impulstanz.com

10 – Ekim: Viennale. Avusturya’nın en büyük film festivali. Detaylı bilgi için www.viennale.at

11 – Kasım: Noel Pazarı. Rasthausplatz’da 700 yıllık gelenek.

12 – Aralık: İmparatorluk Balosu. Detaylı bilgi için www.hofburg.com

 

Viyana’da Ne Yapılır?

Biz ilk gün Mariahilferstraße’de mağazaları gezdik. Oradan tüm müzelerin olduğu Museumplatz’a yürüdük. Devam ettik Parlamento’nun önünden geçtik. Volksgarten’ın önünden geri döndük. Gün ortasında gittiğimiz için fazla bir şey yapamadan günü tamamladık.

 

(*) Fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerine tık tık 🙂

 

Gittiğimiz ve yemek yediğimiz yerleri günden bağımsız bir şekilde yazacağım. İstediğiniz gibi tatil planınızı oluşturabilirsiniz.

 

MuseumsQuartier: Adından da anlayacağınız üzere müzelerin olduğu bölge. Benim gibi tarih ve kültürel aktivitelere ilginiz varsa kendinizi kaybedeceğiniz yer burası. Tarih ve eğlenceyi dengede tuttuğumuz bir tatil olması nedeniyle tüm müzeleri gezme fırsatım olmadı. Ama bu kadarı beni benden aldı.

 

 

Mumok (Ludwig Vakfı Modern Sanat Müzesi): Gittiğimizde Franz West’in “Wo ist mein Achter?” sergisi vardı. Sağolsun Dilek beni kırmadı 🙂 ve benimle sergiyi dolaştı.

AND-Aslinin-Not-Defteri-Viyana-Gezi-Notlari-MuseumQuartier-MUMOK

Avusturya’nın en büyük çağdaş sanat müzesi olan MUMOK’ta  Picasso, Magritte, Kandinsky, Klee ve Warhol gibi isimlerin de eserleri sergileniyor. Canlo canlı bir Picasso tablosunu incelemek oldukça heyecan verici oldu. Viyana’ya gittiğinizde mutlaka uğrayın derim.

AND-Aslinin-Not-Defteri-Viyana-Gezi-Notlari-MuseumQuartier-MUMOK-Picasso

 

 

Nasıl ulaşılır?

U-Bahn yani metro ile U2 veya U3 hattını kullanarak ulaşabilirsiniz.

 

Kunsthistorisches Museum Wien: MuseumsQuartier’in hemen karşısında yer alan iki müzeden birini gezme fırsatım oldu. Kunst Historisches Museum Wien’de yaklaşık 2 saat geçirdim. Olan Dilek’e oldu. 🙂

Müzede Orta Çağ’dan Barok döneme uzanan zaman dilimine ait 2200’den fazla sanat eseri bulunuyor. 32 adet galeriyi dolaşırken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Sanırım bu kadarı bile geçirdiğim 2 saati açıklamaya yeter.

 

(*) Fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerine tık tık 🙂

Nasıl ulaşılır?

U-Bahn yani metro ile U2 veya U3 hattını kullanarak ulaşabilirsiniz.

 

Staatoper (Viyana Devlet Operası): 19. yüzyıldan kalma operada Filarmoni Orkestrası’nı dinlemek için bir kez daha Viyana’ya gitmek gerekecek. Biz Viyana’dayken opera binasının dışında kurulan ekranlardan canlı canlı opera seyretme fırsatı bulduk. Viyanalılar ellerinde şarapları ile kaldırımlarda oturmuş operayı seyrediyorlardı. Kültürel faaliyetler açısından oldukça zengin bir şehir Viyana. Sırf bunlar için defalarca gidilebilir.

Nasıl ulaşılır?

U-Bahn yani metro ile U2, U4 veya U1 hattını kullanarak ulaşabilirsiniz. Karlsplatz metro durağında inip yürümeniz gerekiyor.

 

Stephansdom (St. Stephen Katedrali): Stephanplatz’ın incisi. Gotik katedral çan kulesi ve zigzag mozik çinili çatısıyla dikkatleri üzerine çekiyor. İçine girdiğinizde ise mozaik camlardan içeri sızan ışık sizi büyülemeye yetecek. Biz Stephansdom’a ulaştığımızda katedralin tepesinde bir sirk sanatçısı hiç bir önlem olmadan ip üzerinde yürümeye çalışıyordu. Oldukça ilginç bir görüntü vardı. Bu kültür şokunu atlattıktan sonra içeri girdik. 🙂 Ben uzun bir süre yerimden kıpırdayamadım. İçeri girdiğimizde bir ayin devam ediyordu ve muhteşem bir görüntü vardı.

(*) Fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerine tık tık 🙂

Nasıl ulaşılır?

U-Bahn yani metro ile U1 veya U3 hattını kullanarak ulaşabilirsiniz. Stephansplatz metro durağında inmeniz gerekiyor.

 

Hundertwasserhaus: Mimar Friendensreich Hundertwasserhaus’un binasını uzaktan gördüğünüzde hemen tanırsınız. Sokağa girdiğimizde biçimli duvarları ve göz alan renkleri ile ben buradayım diyordu. 50 daireli apartman kompleksinde evi gezmek mümkün değil ama binanın önünde istediğiniz kadar fotoğraf çekebilirsiniz. Viyana’ya gidip Hundertwasserhaus’u görmeden dönmeyin.

 

(*) Fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerine tık tık 🙂

Nasıl ulaşılır?

U-Bahn yani metro ile Wien Mitte / Landstraße’ye ulaşmanız gerekli. Biz buradan elimizdeki haritaya baka baka yürümüştük. 🙂

 

Prater: Dünyanın en eski parklarından biri Prater. İçinde ikonik Riesenrad (Ferris Dönmedolabı) bulunuyor. Oldukça keyifli zaman geçirdik.

(*) Fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerine tık tık 🙂

Nasıl ulaşılır?

U-Bahn yani metro ile U1 hattını kullanarak ulaşabilirsiniz. Wien Nord/Praterstern metro durağında inmeniz gerekiyor.

 

Tuna Nehri: Viyana’ya gidip Tuna Nehri’ni görmeden dönmek olmaz dediler. Biz de gittik. Hava serin olduğu için fazla vakit geçiremedik ancak nehir boyunca güzel cafeler var. Güzel havalarda harika olabilir. 🙂 Bir daha gittiğimizde artık 🙂

(*) Fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerine tık tık 🙂

Nasıl ulaşılır?

U-Bahn yani metro ile U1 hattını kullanarak ulaşabilirsiniz.

 

Şehir Merkezi: Sokaklarda dolaşırken gözlerinizi mimariden alamayacaksınız. Her binası ayrı güzel, her sokağında ayrı bir sanat eseri barındıran şehir merkezinde yer alan Hofburg Sarayı, bir zamanlar İmparator I.Franz Joseph ve İmparatoriçe Elisabeth’in yaşadığı saray kompleksidir ve UNESCO’nun Dünya Miras Alanı olan Viyana’nın birinci bölgesinde yer alır. Hofburg Sarayı’nı gördükten sonra yürümeye devam edin. Karşınıza Avrupa’daki veba salgını anısına yapılmış olan heykel “Wiener Pestsaeule” çıkacak. Burada fotoğraf çekmeyi unutmayın.

 

 

(*) Fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerine tık tık 🙂

Nasıl ulaşılır?

U-Bahn yani metro ile U3 hattını kullanarak ulaşabilirsiniz. Herrengasse metro durağında inmeniz gerekir.

 

Österreichische Galerie Belvedere: Muhteşem bahçeleri, harika resim koleksiyonu ve inanılmaz mimari… Üst Belvedere’de Monet, Van Gogh ve Klimt’in meşhur Öpücük tablosu; Alt Belvedere’de ise ortaçağ, barok ve altın çağ eserleri sizi bekliyor. Kendinizi kaybetmeniz mümkün…

 

 

(*) Fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerine tık tık 🙂

Nasıl ulaşılır?

U-Bahn yani metro ile U4 hattını kullanarak ulaşabilirsiniz. Karlsplatz ya da Stadtpark metro durağında inmeniz gerekir. Metrodan indikten sonra yol yürümeniz gerekli. Yanınızda mutlaka harita ya da şarjlı bir cep telefonu / tablet bulundurun. 🙂

 

 

Viyana’da Nerede Yemek Yenir?

Gezdikçe acıktık. Acıktıkça yedik. Mutlaka gidilmesi gereken yerler ile birlikte keşfettiklerimizi de yazdım.

Cafe Sperl: 19. yüzyıldan kalma içeri girdiğinizde koyu ahşap kaplaması ve loş ışığıyla o döneme geri götürür. Çok severek kahvaltı ettiğimiz bir cafe oldu. Eski zamanların havasını yakalamak istiyorsanız mutlaka uğrayın. İçinde fotoğraf çekmediğimiz nadir yerlerden biri olarak tatile damgasını vurdu diyebilirim.

Nasıl ulaşılır?

U-Bahn yani metro ile U2 hattını kullanarak ulaşabilirsiniz.

 

Europa: Ara sokaklarda dolaşırken bulduğumuz küçük cafe-rest-bar. Her zamanki gibi menüden çikolatalı bir tatlı seçtim. Tadı enfesti. Her ne kadar Sachertorte’nin yerini asla dolduramayacak olsa da enerji ihtiyacınızı karşılar. 🙂 Bu arada galeride gördüğünüz yüzükleri Forever 21’den aldım. Yurtdışı gezilerinde alışveriş yapmak bana pek cazip gelmese de sevdiğim ama Türkiye’de olmayan mağazalara girmek adet oldu. Forever 21’e mutlaka göz atın derim.

(*) Fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerine tık tık 🙂

Nasıl ulaşılır?

U-Bahn yani metro ile U3 hattını kullanarak ulaşabilirsiniz. Neubaugasse durağında inip Zollergasse’de yürümeniz gerekli.

 

Figlmüller: Schnitzeli ile ünlü erken gitmezseniz asla yer bulamayacağınız restaurant. İlk gidişimizde kapıdan geri döndük. Ama azimliydik o meşhur schnitzelinden yiyecektik. Ertesi gün saat 14:00 civarında yer bulduk. İki kişilik masa hemen giriş kapısının karşısında. Önünde oldukça uzun bir sıra 🙂 Sıradaki herkes kalkmamız için gözümüzün içine bakıyordu. Ama yine de yedik. Hem de ne yedik. Siz siz olun bizim yaptığımız hataya düşmeyin. Tek porsiyon iki kişiye yetiyor. Bitiremediğimiz ve acı acı seyrettiğimiz bir yemek oldu. Tadı enfesti. Bir daha gitsem yer miyim? Meh.. Zannetmiyorum. Ancak mutlaka bir kez gidilmeli. Not: Schnitzel domuz etinden yapılıyor.

(*) Fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerine tık tık 🙂

Nasıl ulaşılır?

U-Bahn yani metro ile U1 veya U3 hattı ile ulaşabilirsiniz. Stephansplatz metro durağında inmeniz gerekiyor.

 

 

Sacher: Ahh Sachertorte… Tadın hala damağımda… Çikolata severler derneği kursam sabah akşam Sachertorte yer Sachertorte konuşurum. Abarttığımı düşünüyor olabilirsiniz. Belki de abartıyorumdur ama Viyana’ya gidiyorsanız ya da gittiyseniz ve hala oradaysanız mutlaka Sacher’e uğrayın.

 

(*) Fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerine tık tık 🙂

Nasıl ulaşılır?

U-Bahn yani metro ile U1 hattı ile ulaşabilirsiniz. Karlsplatz metro durağında inmeniz gerekiyor.

 

 

Sky Bar: Stephanplatz’ta yer alan Sky Bar oldukça ünlü. Yanlış hatırlamıyorsam bir otelin 7. katında ve karşısında Stephansdom var. Tüm tavanı cam ve muhteşem bir manzarası var. Yer bulabilirseniz ki biz bulamadık – ucuz olmadığını ama ödediğiniz her euroya değeceğini söyleyebilirim.

Nasıl ulaşılır?

U-Bahn yani metro ile U1 veya U3 hattı ile ulaşabilirsiniz. Stephansplatz metro durağında inmeniz gerekiyor.

 

Starbucks 🙂 : Kahvesiz yaşayamam; bu kadar koşuşturmacada mutlaka içmem lazım. Yoksa kendime gelemem diyorsanız metro duraklarında ya da yürüdüğünüz duraklarda göreceğiniz tanıdık Denizkızı logosu sizi kendinize getirecek. Bir metro durağından diğerine koşuştururken Dilek ile en sık uğradığımız Starbucks dükkanı Karlsplatz’daki olmuştu.

Viyana’da nerede Starbucks buluruz diyorsanız elimizde haritası da mevcut. – Değişen dükkanlar olmuş olabilir. 🙂

Nasıl ulaşılır?

 

Dönerken Ne Almalı?

Tatilin sonuna yaklaşırken eve bir şeyler götürme telaşı alır ya insanı. Biz de son günümüzde deli gibi oradan oraya koşuşturduk. Eve götürebileceğiniz ve herkesin bayılacağı hediye doğal olarak Mozartschokolade 🙂 yani Mozart çikolatası. Biz bol bol çikolata ve I <3 Vienna magnetlerinden aldık. Hem taşıması kolay hem de tadı müthiş 🙂

 

Bir daha gidecek olursam…

 

İki buçuk güne sığdırabildiklerimiz bunlar… Üstelik rehbersiz ve plansız… Elimizde sadece bir Viyana şehir rehberi ile…

Yeniden Viyana’ya gidecek olursam mutlaka görmek istediğim yerler;

  • Schönbrunn Sarayı
  • Haus der Musik
  • Jüdiches Museum (Yahudi Müzesi)
  • Österreichische Nationalbibliothek (Avusturya Ulusal Kütüphanesi)
  • Schatzkammer (İmparatorluk Hazinesi)
  • Leopold Müzesi
  • Viyana Botanik Bahçeleri Üniversitesi
  • Donauwalzerhaus (Johann Strauss’ın Evi)
  • Planetarium

Viyana’ya yeniden gitmek için oldukça fazla nedenim var sanırım. Gidene kadar Viyana Gezi Notları Vol.1 ile idare edin. 🙂

 

İyi tatiller…

You Might Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *