Teknoloji

5 Yıkıcı Teknoloji Örneği

Önce Yıkıcı Teknoloji (Disruptive Technology) nedir? sorusuna cevap verelim. 1997 yılında Clayton M. Christensen’in yazdığı ve en çok satanlar listesinde yer alan kitabı “The Innovator’s Dilemna”da karşımıza çıkan disruptive technology (yıkıcı teknoloji olarak çevrilebilir) terimi, kısaca mevcut pazar ve değer ağını yıkan yeni bir pazar ve değer ağı yaratan teknoloji / inovasyon olarak tanımlanabilir.

 

Mobil Internet

Her geçen yıl ucuzlayan ve daha geniş kitlelere ulaşan mobil internet, birçok farklı alanda kullanıcılarına fayda sağlıyor. Bu alanlardan bir tanesi sağlık. Bir uygulama aracılığıyla kan şekerinizi düzenli olarak ölçüp, doktorunuza gönderebildiğinizi hayal edin.

Aslında hayal değil gerçek!

Internet of Things (IoT) / Nesnelerin Interneti

Nesnelerin İnterneti, tarihteki ilk akıllı altyapı devrimidir. Tek bir işletim sistemi içerisinde bütünleşik iletişim, enerji ve lojistik internetlerinden oluşan akıllı bir ağda tüm makine, şirket, konut ve taşıtlar birbirine bağlıdır.

Uygulama alanları arasında akıllı şehir uygulamaları, akıllı çevre uygulamaları, akıllı ev uygulamaları, tedarik uygulamaları ve akıllı hayvancılık uygulamaları sayılabilir.

 

İleri Robotik

İleri robotik ile artık duyuları olan akıllı robotlar ve robotik araçlar inşa edebiliyoruz. Otomasyonu zor ya da pahalı olan birçok iş ileri robotik sayesinde verimli bir şekilde tamamlanabiliyor.

 

Bulut / Cloud

Bulut sistemleri, birçok alanda hayatımızı kolaylaştırmaya devam ederken oldukça hızlı bir gelişim gösteriyor.

 

3D Baskı

3D baskı ile birçok alanda fayda sağlayabiliyoruz. Bu alanlardan bir tanesi sağlık. Organ nakillerinde bekleme süresi 3D baskı ile düşürülmüş durumda; artık kendi organlarımızı üretebiliyoruz.

 

 

You Might Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published.