Arşiv, Sosyal Medya

Alt Tarafı Sosyal Medya

İlk yayın tarihi: 29.12.2013 22:39

P.S: Bu yazı ciddi miktarda atar, sitem ve durum analizi içerir. Uyarması benden, okuması sizden!

“Alt tarafı Sosyal Medya” bu aralar çok sık duyduğum aşağılama ve basite indirgeme üzerine kurulu bir cümle. “Alt tarafı Sosyal Medya ne yapıyorsunuz ki bütün gün Facebook’tasınız!” diyenler bu yazım size…

Alt tarafı Sosyal Medyacınız, böyle bir tanım dünya üzerinde bir tek bizde var sanırım, dinamiklerini anlayamadığınız ancak hedef kitlenizin yer aldığı tüm dijital mecralarda markanızın yüzü olarak görev alır.

Markanız için hedefleriniz doğrultusunda (pazarlama, pazarlama iletişimi, satış hedefleri – kısa, orta ve uzun vade – ha sizde yok mu? canınız sağolsun. Biz sizin için onu da oluştururuz. Hizmette sınır yok!) bir iletişim stratejisi belirler. Bu strateji doğrultusunda platform seçimini gerçekleştirir. Platform ve hedef kitle için en doğru içerik stratejisini belirler. Markanıza özel içerik geliştirir. Topluluk oluşturur ve varolan topluluğu yönetir. Topluluk ve marka arasında iletişimin sürekliliğini sağlar. Onları ilgili ve canlı markanız için heyecanlı tutar. Yetmez sizin için hedef kitlenizden yani varolan dijital topluluğunuzdan gelen soruları, sorunları, talepleri, önerileri vb. yanıtlar. Call center misali size iletir. Sosyal CRM yapar. (Sosyal CRM ayrı bir yazı konusu buna ayrıca değineceğim.)

Başta strateji geliştirmişti ya onda kesin size ölçümleme metodlarını ve KPI’larını iletmiştir. (Yok iletmedi mi? Bu onun ayıbı ya da siz zaten o slideları incelememiştiniz. Derdiniz sadece Facebook sayfası açtırmaktı!) Yaptığı tüm çalışmaları size haftalık, aylık, proje bazlı hatta o kadar uzun çalışabilirseniz yıllıkKPI bazında raporlar. Harcadığınız paranın size dönüşü ne oldu tek tek hesabını verir. Hani ROI diyorsunuz ya hah işte tam da o!

Kısa bir sunumla özetlemek gerekirse Sosyal Medya Uzmanı sizin için sosyal medya ağlarında bir çok ayağı olan ciddi bir pazarlama iletişimi faaliyeti yürütür.

Ya işte sosyal medyacınız alt tarafı bu işleri yapar!

You Might Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published.