Arşiv, , Pazarlama, Sosyal Medya

Bu postları Targetlasak da mı saklasak? Targetlamasak da mı saklasak?

İlk yayın tarihi: 25.12.2013 01:57

Uyarı: Bu blog postu ucundan az miktar sitem içerir. Hedef kitlenin dikkatine 🙂

Biliyoruz ki sosyal medyada kime nerede ne zaman nasıl ulaştığımız çok önemli. Hedef kitle / izleyici / kullanıcı ne dersen de kısaca insanoğlu iş sosyal medyaya geldi mi çok seçici davranıyor. Marka ile iletişim kurar ama reklam görmek istemez. Reklamı – ürünü içeriğe yüklersin; bu sefer de hikayeyi beğenmez. Şakalar eğlenceler türlü şaklabanlıklar ister. Ondan da sıkılır gerçekçi oturaklı olsun der. Der de der.

Bu durumda dijital pazarlamacı / pazarlama iletişimi uzmanı / sosyal medya uzmanı / müdürü / direktörü ne yapar? Ne yapsın;

Content marketing yani İçerik Pazarlaması der sineye çeker hikayesini oluşturur. Yetmez geri bildirimlere göre sektörün diliyle “fine tuning” yapar. Bu da yetmez hedef kitlesini “segmente” eder. Girilecek tüm içerikler alt segmentlere göre yeniden revize eder. İçine sinerse içerik planı oluştu demektir. Bundan sonra iş postların hedef kitle segmentlerine göre hedeflenerek girilmesine kalır.

İşte burada bütün mesele hedeflemede!

Tut ki Facebook sayfan var. İçeriği buraya gireceksin. Hedef kitleyi segmente etmişsin. İçerik desen cillop gibi tam content marketing planına göre! Hımmm tadından yenmez. Tam girişi yapıyorsun ki o da ne?!?!? Hedefleme için iki menü var. Ooopsssie… Ne yapacağını biliyor musun? Biliyorsan buradan sonra okumana gerek yok. İstersen sana bir şarkı önerebiliriz. Şarkı için hemen tıkla! Yok bilmiyorsan okumaya devam et. Şarkını sonra dinlersin bir yere kaçmıyor..

Postlarının İzleyicisini / Hedef Kitlesini Kısıtla!

Lokasyon / Dil seçimlerine göre sayfa içeriğini, haber akışındaki görüntülenme durumunu hatta arama sonuçlarını belirlediğin kriterlere göre kısıtlayabilirsin. Global bir markanın lokal izdüşümüysen yani en trendy deyimle “glocal”san ihtiyacın olan çözüm burada!

Tarifi veriyorum; kağıt kalem elinde olsun. (lafın gelişi canım… aç yeni pencereni bir yandan yap.)

Özene bezene hazırladığın içeriği girerken Public butonuna tıkla. Tıkladın mı? Aferin! Şimdi Location / Language seçeneğini tıkla. Evet evet en alttaki. Zaten fazla bir seçeneğin yok. Tıkladın mı? Yeni bir pencere açılacak. Burada hedef kitlene göre ister dil seçeneğini seç ister lokasyon; içeriğini kimin göreceği senin elinde!

Facebook Post Targeting

Postlarını Hedefle!

Gelelim diğer seçeneğe. Amannnn içeriği kimin göreceği önemli değil. Zaten sayfamda değil haber akışında, arama sonucunda yakalamak istiyorum hedef kitleyi diyorsan bu seçenek tam sana göre!

Hem burada daha fazla hedefleme seçeneği mevcut. Ama dediğim gibi -ufak bir hatırlatma- sadece haber akışındaki görüntülenme için geçerli! Sayfana geldiğinde hedef kitlen hepsini göreceksin. Uyarımızı yaptıktan sonra postumuza geri dönelim.

Postu girdin mi? Aferin. Şimdi hedef tahtası kılıklı butonu bul. Buldun mu? Hah işte o! Onu tıkla.

Facebook Post Targeting

 

 

Tıkladıktan sonra “Add Targeting” yazısını gördün mü? Gördüyse hemen onu tıkla. Görmediysen iyi bak! Butonların hemen üzerinde bulacaksın! Yine de bulamadıysan diyecek birşeyim kalmadı. Hemen birini çağır yanına o senin için bulsun.

Biz bulanlarla devam edelim.

Hedefleme için önününe bir sürü seçenek çıkacak. İçeriğine şöyle bir bak. Aşağıdakilerden hangisi uyuyorsa onu seç.

  • Cinsiyet
  • İlişki Durumu
  • Eğitim Durumu
  • İlgi alanları
  • Yaş
  • Lokasyon
  • Dil

Seçtin, son ayarları da yaptın mı? Yaptıysan işlem tamam demektir.

Bu hedeflemelerle mutlu musun? Cevabın evetse tamamdır bu iş eminim altı kuru bebek kadar mutlusun  Yok hayır diyorsan üzgünüm elimizde başka hedefleme seçeneği kalmadı. Yukardakileri yeniden gözden geçir ya da Facebook daha fazlasını yapana kadar bekle. Karar senin.

 

You Might Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *